HTML5 - testování nativní podpory nových elementů <video> a <audio>
<video> - nativní podpora (tedy bez nutnosti instalace multimediálních plug-inů či externích přehrávačů, např. "nebezpečného" FlashPlayeru) ve Firefoxu, Chrome, Edge a Opeře pro open source kodek OGG/Theora (*.ogg, *.ogv) a nový VP8/WebM od Google. Ve Firefoxu a Chrome je i podpora celoobrazovkového režimu. V HTML5 můžete ve videu plynule přeskakovat dopředu i do dosud nestažených částí videa, to FlashPayer neumí, u něj je vždy nutné počkat na postupné stažení videa.

Youtube zprovoznil podporu přehrávání HTML5 videa experimentálně od počátku r. 2010 s komerčním kodekem MP4/H.264.

Google poté začal propagovat další open-source kodek VP8/WebM, nativní podpora v Chrome, Firefox, Edge a Opera, podpora i na Youtube.

Element <video> je určitě budoucností webových multimédií, ale zatím není stanoven jednotně podporovaný formát (2018). Je tedy vhodné dát na web video ve více formátech a pro jistotu kvůli starším prohlížečům i v klasickém Flash formátu (viz kód níže).

:: Videoukázky.


  <video src="video.ogv" controls muted loop autoplay width="300" height="100"> <!-- za názvem souboru jsou uvedeny možné atributy, překlad jistě netřeba -->
 </video>


  nebo

  <video controls>
    <source src="video.ogg">
 </video>


  V současné době ideální varianta kódu:

  <video controls>
    <source type="video/webm" src="video.webm">
    <source type="video/mp4" src="video.mp4">
    <source type="video/ogv" src="video.ogv">
    <embed type="application/x-shockwave-flash" src="video.flv">
 </video><audio> - nativní podpora ve Firefoxu, Chrome, Edge a Opeře pro open source kodek OGG/Vorbis (*.ogg, *.oga), komerční *.mp3 a nekomprimovaný *.wav.

:: Audioukázky

  <audio src="zvuk.ogg" controls autoplay loop> <!-- za názvem souboru jsou uvedeny možné atributy, překlad jistě netřeba -->
 </audio>


pepe © 2011